Here is the brief summary for LP2445, detailed plan & logs of each session are found separately under the Learning Package in the menu.
START A BIT > Learning Packages > LP2445: List, Looping and Debugging, 24w45 > This page
Very good learning group with many active students with serous learning attitudes
Solid basic knowledge learning on List and Loops
Good practice of Knowledge Test
Good trying for a Innovation Session on AI/Machine Learning, and good tools from Micro:bit CreateAI
Very good webpages and instructions on our websites, easy to reuse for teaching and learning
Some students showed a little difficulties with this session's challenges
Slower learning with a little less contents as planned
Since some students were absent in some sessions, it's hard to evenly share the cost, so we calculate for each session basing on the actual participants.
24w45
6 students participated
The variable costs to share: 121 Kr
35 Kr: Fika snack
86 Kr: Tutor parking 9:48-12:40
The fixed consuming materials costs: 20 Kr/student/session
20 Kr per student: Compensate the consuming cost of tools and materials for projects (like printed paper, stationery, cables, batteries, fragile components, etc.)
So, every participant pays: 121/6 + 20 = 40.17 Kr
24w46
8 students participated
The variable costs to share: 169.70Kr
27.9+29.9+20.95+20.95Kr: Fika snack
70 Kr: Tutor parking 9:44-12:04
The fixed consuming materials costs: 20 Kr/student/session
20 Kr per student: Compensate the consuming cost of tools and materials for projects (like printed paper, stationery, cables, batteries, fragile components, etc.)
So, every participant pays: 169.70/8 + 20 = 41.21 Kr
24w47
8 students participated
The variable costs to share: 148.75 Kr
27.9+27.9+20.95 Kr: Fika snack
72 Kr: Tutor parking 9:43-12:06
The fixed consuming materials costs: 20 Kr/student/session
20 Kr per student: Compensate the consuming cost of tools and materials for projects (like printed paper, stationery, cables, batteries, fragile components, etc.)
So, every participant pays: 148.75/8 + 20 = 38.59 Kr
24w48
7 students participated
The variable costs to share: 127.85 Kr
27.9+20.95 Kr: Fika snack
79 Kr: Tutor parking 9:48-12:27
The fixed consuming materials costs: 20 Kr/student/session
20 Kr per student: Compensate the consuming cost of tools and materials for projects (like printed paper, stationery, cables, batteries, fragile components, etc.)
So, every participant pays: 127.85/7 + 20 = 38.26 Kr
24w49
8 students participated
The variable costs to share: 131.80 Kr
11.90 + 27.9: Fika snack
92 Kr: Tutor parking 9:46-12:51
The fixed consuming materials costs: 20 Kr/student/session
20 Kr per student: Compensate the consuming cost of tools and materials for projects (like printed paper, stationery, cables, batteries, fragile components, etc.)
So, every participant pays: 131.80/8 + 20 = 36.48 Kr