Here is the brief summary for LP2435, detailed plan & logs of each session are found separately under the Learning Package in the menu.
We had more new friends joining us for learning, full seats with good passions!
We had assistant tutor supporting us now and then
Much more focus on list/array, data mapping such kind of interesting but a little challenging software topics
Interesting projects using the Micro:bit's smart sensors
Good instructions of the projects, good webpage and preparations
Good mutual learning and communication as a group
Some math calculations were a little hard for some students to understand
Not so easy to explain well the data mapping technique
Not easy to care everyone since more students joined
Since some students were absent in some sessions, it's hard to evenly share the cost, so we calculate for each session basing on the actual participants.
Session 1, 24w38
8 students participated
The variable costs to share: 172.70 Kr
19.9 + 27.9 + 29.9 Kr: Fika snack
95 Kr: Tutor parking 9:41-12:51
The fixed consuming materials costs: 20 Kr/student/session
20 Kr per student: Compensate the consuming cost of tools and materials for projects (like printed paper, stationery, cables, batteries, fragile components, etc.)
So, every participant pays: 172.7/8 + 20 = 41.59 Kr
Session 2, 24w39
7 students participated
The variable costs to share: 156.75 Kr
20 + 20.9 + 14.9 + 28.95 Kr: Fika snack
72Kr: Tutor parking 9:50-12:14
The fixed consuming materials costs: 20 Kr/student/session
20 Kr per student: Compensate the consuming cost of tools and materials for projects (like printed paper, stationery, cables, batteries, fragile components, etc.)
So, every participant pays: 156.75/7 + 20 = 42.40 Kr
Session 3, 24w40
6 students participated
The variable costs to share: 145.70 Kr
27.9 + 22.9 + 29.9 Kr: Fika snack
65Kr: Tutor parking 9:44-11:53
The fixed consuming materials costs: 20 Kr/student/session
20 Kr per student: Compensate the consuming cost of tools and materials for projects (like printed paper, stationery, cables, batteries, fragile components, etc.)
So, every participant pays: 145.70/6 + 20 = 44.28 Kr
Session 4, 24w41
8 students participated
The variable costs to share: 175.70 Kr
23.9 + 26.9 + 29.9 Kr: Fika snack
95Kr: Tutor parking 9:41-12:53
The fixed consuming materials costs: 20 Kr/student/session
20 Kr per student: Compensate the consuming cost of tools and materials for projects (like printed paper, stationery, cables, batteries, fragile components, etc.)
So, every participant pays: 175.70/8 + 20 = 41.96 Kr
Session 5, 24w42
8 students participated
The variable costs to share: 151.50 Kr
40 + 22.50 Kr: Fika snack
89 Kr: Tutor parking 9:47-12:45
The fixed consuming materials costs: 20 Kr/student/session
20 Kr per student: Compensate the consuming cost of tools and materials for projects (like printed paper, stationery, cables, batteries, fragile components, etc.)
So, every participant pays: 151.50/8 + 20 = 38.94 Kr